Prowadzenie firmy bez zadbania o księgowość? To nie może się udać. Zadbanie o płynność finansową, rozliczenia podatkowe, kadry i płace to konieczność na drodze do wzrostu i prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Można zająć się tym na własną rękę, jednak zajmuje to dużą ilość czasu i niestety wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług biura księgowego. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto sprawdzić, co obejmuje księgowość dla firm.

Księgowość – co to jest?

Księgowość jest elementem rachunkowości, która z kolei jest systemem ewidencji gospodarczej. Jego działanie polega na rejestracji zdarzeń przyczyniających się do zmian w majątku i określaniu źródeł finansowania. Taka definicja nie jest jednak zbyt zrozumiała. W prostym tłumaczeniu księgowość jest sformalizowanym sposobem zapisywania wszystkich działań finansowych podmiotu gospodarczego, którym najczęściej jest jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka. Księgowość zajmuje się dokumentowaniem, skąd pozyskano pieniądze oraz na co zostały wydane. Pomaga w kontrolowanym zarządzaniu finansami i rozliczeniach z instytucjami podatkowymi (głównie Urząd Skarbowy). Istotne są dobrze zarządzane kadry i płace Olsztyn posiadają nie jedno biuro księgowe, które daje możliwość oszczędzenia dużej ilości czasu i sprawia, że pracownicy zawsze otrzymują wypłaty na czas.

Współpraca z biurem księgowym – oszczędność czasu

Księgowość zazwyczaj obejmuje przygotowywanie dokumentacji, która umożliwia kontrolę majątku, dokonywanie wycen pasywów i aktywów firmy, prowadzenie ksiąg rachunkowych, ewidencji zdarzeń potwierdzanych dowodami księgowymi oraz sporządzaniu sprawozdań finansowych. Wielu początkujących przedsiębiorców, szczególnie na początku prowadzenia działalności korzysta z programów umożliwiających samodzielne prowadzenie działalności. Jest to jednak rozwiązanie zajmujące dużą ilość czasu. O ile dostępne są rzetelne materiały umożliwiające naukę rachunkowości, tak zrozumienie i wdrożenie tej wiedzy jest czasochłonne. Decydując się na współpracę z biurem, mamy pewność, że w naszych sprawozdaniach nie będzie błędów, a nawet jeżeli doszłoby do jakiejś pomyłki (co jest niezwykle rzadkie), firmy księgowe posiadają ubezpieczenia i pokrywają szkody. Dzięki współpracy z profesjonalnymi księgowymi możemy również liczyć na pomoc i porady. Gospodarowanie zasobami pieniężnymi jest wtedy znacznie prostsze i skuteczniejsze, a firma osiąga znacznie większe zyski.

 Jakie są podstawowe usługi biur księgowych?

Zakres usług biur księgowych może być różny, ponieważ w dużym stopniu zależy on od potrzeb firmy (jednoosobowa działalność gospodarcza ma inne potrzeby niż międzynarodowe przedsiębiorstwo). Podstawą jest jednak prowadzenie księgi przychodów i rozchodów i księgi rachunkowej, na którą składają się bieżące ewidencje, rozliczenia podatków i sprawozdania dla GUSu), przygotowywanie rejestrów, obliczanie ryczałtu. Bardzo ważne jest również przygotowywanie i kontrola dokumentów dla Urzędu Skarbowego. W przypadku firm, które zatrudniają pracowników, bardzo przydatną usługą jest także obsługa kadrowo-płacowa, czyli m.in. przygotowywanie umów, sporządzanie świadectw pracy, list wynagrodzenia i przygotowywanie informacji o dochodach. Porady odnośnie możliwych zewnętrznych źródeł finansowania i drogi rozwoju firmy może udzielić główna księgowa Olsztyn to miasto rozwijające się w bardzo szybkim tempie, dlatego ambitni przedsiębiorcy powinni od początku prowadzenia działalności korzystać z usług księgowych.